چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟

فروشگاه‌های اینترنتی فراوانی در سراسر جهان وجود دارند و کالاهای بسیار متنوعی را عرضه می‌کنند. سرعت و سهولت انجام خرید اینترنتی باعث شده که هر روز افراد بیشتری به سمت این نوع خرید سوق پیدا کنند. همین مزایا سبب شده در کشور ما نیز فروشگاه های آنلاین رشد چشمگیری داشته باشند. اما با گسترش استقبال از فروشگاه های اینترنتی، زمینه برای سوءاستفاده برخی افراد سودجو نیز فراهم شده ؛ افرادی که با راه اندازی فروشگاه اینترنتی، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. این کلاهبرداری می تواند اعم از سوءاستفاده از اطلاعات کارت بانکی مشتریان و یا عدم دریافت کالا بعد از پرداخت وجه یا دریافت کالای معیوب و مواردی از این دست باشد. اقدامات این گونه افراد سبب شده اعتماد برخی کاربران نسبت به خریدهای اینترنتی خدشه‌دار شود. اما باید توجه داشته باشید که بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر و قابل اطمینان هستند و می‌توانید با خیال آسوده از آنها خرید کنید. کافی است قبل از خرید، سایت آن فروشگاه را به دقت بررسی کنید و پس از اطمینان یافتن از اعتبار آن، کالای مورد نظر خود را سفارش دهید. اما چگونه می‌توانید به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنید ؟

نماد اعتماد

نماد اعتماد الکترونیکی :

نماد اعتماد الکترونیکی یا به اختصار اینماد (E-Namad) نشانه‌ای نمادین است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، به کسب و کارهای اینترنتی مجاز اعطا می‌شود. این نماد پس از بررسی وب‌سایت و احراز هویت و صلاحیت مالک آن (اعم از حقیقی یا حقوقی) صادر می‌شود. هدف از اعطای نماد اعتماد الکترونیکی، اعتمادسازی و رسمیت دادن به فعالیـت کسب و کارهای اینترنتی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است.

در حال حاضر و در کشور ما تنها فروشگاه‌هایی معتبر هستند که نماد اعتماد الکترونیک را از وزارت صنعت، معدن و تجارت، دریافت کرده‌اند. مرکز توسعه تجارت الکترونیک پس از بررسی فروشگاه اینترنتی و تطابق عملکرد آن با قوانین، نماد اعتماد الکترونیکی را به آنها اعطا می‌کند. این فروشگاه‌های اینترنتی، به طور مداوم تحت نظر این سازمان قرار دارند و در صورت تخطی از قوانین، نماد اعتماد آنها لغو خواهد شد. در صورتی که مشتری در فرآیند خرید از فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک، با مشکلی مواجه شود، این فروشگاه ملزم به پاسخگویی و پیگیری هستند. همچنین در خرید از این فروشگاه‌ها، خطر ربوده شدن رمز دوم کارت، ارسال نشدن سفارش و مشکلاتی از این قبیل وجود ندارد. توجه داشته باشد که نماد مذکور به صورت سالیانه و پس از بررسی های دوره ای برای هر فروشگاه تمدید زمانی می شود ، لذا باید به تاریخ اعتبار نماد فروشگاه نیز دقت کرد و مراقب فروشگاه های دارای نماد منقضی شده بود.

اطمینان از صحت نماد :

توصیه می‌شود که پیش از سفارش کالا، از وجود نماد اعتماد الکترونیک در وب‌سایت فروشگاه اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از جعلی نبودن این نماد، بر روی آن کلیک کنید تا صفحه‌ای حاوی مشخصات فروشگاه اینترنتی، وضعیت اعتبار اینماد و نام صاحب امتیاز باز شود. دقت کنید که آدرس (URL) وب‌سایت فروشگاه با آدرسی که در این صفحه معرفی می شود، یکسان باشد. همچنین توجه داشته باشید که صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید، صفحه اصلی مرورگر باشد و نه یک عکس و تصویر از یک مرورگر. آدرس (URL) این صفحه باید با http://www.enamad.ir آغاز شده باشد. همچنین می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اینماد نام فروشگاه مورد نظر خود را در لیست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی جستجو کنید.

.فروشگاه اینترنتی السان پس از طی مراحل قانونی و ارائه مجوز های لازم موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است . نماد مذکور در انتهای همین مطلب قابل رویت می باشد و شما می توانید با کلیک بر روی آن وضعیت نماد و مشخصات آن را مشاهده کنید . فروشگاه اینترنتی السان اولین و تنها فروشگاه اختصاصی در زمینه فروش آباژور های سه بعدی در ایران است که نماد مذکور را دریافت کرده است. همچنین فروشگاه السان دارای تاییدیه SSL و درگاه امن و معتبر بانکی بوده که نماد آن نیز در پایین همین صفحه قرار داده شده و با کلیک بر روی نماد مذکور می توانید صحت اعتبار درگاه را بررسی کیند.

.

.
درگاه امن بانکی

..
نماد اعتماد الکترونیکی