پایه بالبینگ

پایه بالبینگ چیست؟

پایه بالبینگ یا همان پایه چراغ خواب وظیفه نورپردازی که مهمترین نقش در بالبینگ چهره یا بالبینگ سه بعدی می باشد را بر عهده دارد. علاوه بر نورپردازی، پایه بالبینگ در استحکام چراغ، زیبایی ظاهری و همچنین کیفیت نوری چهره یا طرح حک شده روی چراغ و ماندگاری آن نقش مهمی دارد. پایه باید از استحکام بالایی برخوردار بوده و از متریال با کیفیت ساخته شده باشد تا بتواند برای سال ها کارایی مفید خود را حفظ کند. وجود پایه های بعضا بی کیفیت و یکبار مصرف در بازار و نیز عدم آگاهی از ویژگی های یک پایه خوب و یا توضیح مناسبی در مورد مشخصات انواع پایه ها ما را برآن داشت تا در این مطلب مشخصات کامل و مقایسه انواع پایه ها را برای اولین بار در کشور بررسی کنیم.

قسمت های تشکیل دهنده پایه بالبینگ

پایه بالبینگ از سه قسمت اصلی شامل “منبع نوری، آداپتور یا مبدل الکتریکی و بدنه” تشکیل شده است.

منبع نوری

منبع نوری داخل پایه که نقش اصلی را در محصول ایفا می کند از نوع SMD LED می باشد. انواع مختلفی از SMD LED ها در بازار موجودند که نوع مرغوب آنها علاوه بر شدت نور خیره کننده، عمر مفید بسیار بالایی نیز داشته و در شرایط کارکرد نرمال بالای ۵۰۰۰ ساعت کارایی خواهند داشت. نکته قابل توجه دیگر در منبع نوری، دمای طبیعی آن در حالت کار مخصوصا در زمان های طولانی روشن بودن چراغ می باشد. انواع نامرغوب و ارزان تر SMD LED ها شدت نور و عمر کوتاه تری دارند.

دو نوع رایج از SMD LED ها عموما در پایه ها استفاده می شوند، SMD  های شاخه ای و SMD های نواری. SMD های شاخه ای شدت نور بیشتری داشته ، حرارت بیشتری تولید میکنند و گران قیمت تر هستند برخلاف SMD های نواری که نور کمتر و حرارت کمتری داشته و ارزان قیمت تر هستند. جهت استفاده از SMD LED نوع شاخه ای می بایست حتما از مبدل های حرارتی یا هیت سینک و خمیر سیلیکون استفاده کرد. هیت سینک با افزایش تبادل حرارتی در سطح SMD باعث کاهش دما و افزایش طول عمر منبع نوری می شوند. SMD های شاخه ای در صورت استفاده از هیت سینک مناسب علاوه بر شدت نور بالا عمر بسیار زیادی داشته بطوری که نمونه های بسیاری از پایه های تولیدی با این نوع از منبع نوری پس از ۵ سال استفاده روزانه کماکان عملکرد عالی ای داشته اند. در حال حاضر برای پایین آوردن قیمت نهایی پایه، اکثر پایه های موجود در بازار از نوع SMD نواری می باشند.


انواع SMD LED

آداپتور یا مبدل الکتریکی

وظیفه آداپتور تبدیل ولتاژ برق ۲۲۰ ولت شهری به ۱۲ ولت می باشد. عدم استفاده از آداپتور و یا استفاده از مبدل های دست ساز یا انواع درایور های داخلی به جای آداپتور استاندارد منجر به پایین آمدن قیمت چراغ می شود اما به علت استفاده از جریان برق ۲۲۰ ولت در پایه امکان برق گرفتگی در چراغ بالا می رود. با استفاده از آداپتور ، برق شهر در بیرون از پایه تبدیل به برق ۱۲ ولت بی خطر شده و پایه از نظر برق گرفتگی کاملا ایمن می شود و همین طور مصرف انرژی الکتریکی با استفاده از آداپتور بسیار کمتر خواهد بود. علاوه بر موارد فوق لازم به ذکر است که آداپتور ها دارای عمر بسیار بیشتری نسبت به درایور ها بوده و نیز کاملا بی صدا هستند در صورتی که درایور ها بعد از مدتی دچار نویز های صوتی می شوند.

این نکته قابل ذکر است که هم آداپتور و هم درایور عمل تبدیل ولتاژ از ۲۲۰ به ۱۲ ولت را انجام می دهند با این تفاوت که درایور داخل پایه قرار میگیرد ولی آداپتور در محفظه ای بیرون از پایه قرار دارد. نا ایمن بودن درایور ها به این علت می باشد که برق ۲۲۰ ولت شهر داخل پایه آمده و سپس به ۱۲ ولت تبدیل می شود لذا هرگونه رطوبت و تماس حفاظت نشده با اجزای داخل پایه خطرناک می باشد. اما زمانی که ار آداپتور استفاده می شود برق شهر خارج از پایه به ۱۲ ولت تبدیل شده و پایه ۱۰۰ درصد ایمن است به طوری که غوطه ور کردن پایه دارای آداپتور در آب هیچ خطری ندارد. استفاده از پایه های بدون آداپتور و دارای درایو خطرناک بوده و پیشنهاد می شود حتما از پایه های دارای آداپتور استفاده کنید. 

تفاوت آداپتور و درایور

بدنه پایه

بدنه پایه محل قرار گیری منبع نوری و صفحه چراغ می باشد. تقریبا تمامی پایه های موجود در بازار پایه های چوبی هستند. پایه های چوبی در دو شکل ساخته می شوند ، نوع اول که با نام پایه جعبه ای شناخته می شود، بصورت یک جعبه یا باکس توخالی بوده که از یک یا دو لایه چوب MDF در هر ضلع آن ساخته شده و ملزومات پایه داخل این جعبه تو خالی قرار گرفته اند. در نوع دوم که پایه لایه ای نامیده می شود پایه از لایه های متعدد چوب MDF (حداقل ۱۰ لایه) روی هم قرار گرفته تشکیل می شود. این لایه ها متناسب با فضای مورد نیاز ملزومات داخل پایه برش می خورند.

با توجه به این که ضخامت چوب MDF استفاده شده در ساخت پایه ها ۳ میلیمتر می باشد، ضخامت هر ضلع یک پایه جعبه ای ۳ یا ۶ میلیمتر می باشد در حالی که ضخامت هر ضلع پایه لایه ای ۱ تا ۳ سانتی متر می باشد و همین ضخامت بالا موجب استحکام پایه های نوع لایه ای می شود. برای مثال در دو پایه هم اندازه ،مصرف چوب در پایه نوع لایه ای حداقل ۵ برابر پایه جعبه ای بوده و همین امر باعث می شود وزن پایه لایه ای نیز حداقل ۵ برابر وزن پایه جعبه ای باشد که این وزن بالا علاوه بر استحکام بالا موجب چسبندگی پایه و اتکای خوب آن روی زمین برای نگهداری اکریلیک های با ابعاد و وزن بالا می شود.

پایه های جعبه ای ، سبک و از نظر استحکام ضعیف بوده و می بایست در برابر ضربه و فشار محافظت شوند. همچنین در این نوع پایه ها به علت وزن کم پایه ، صفحه اکریلیک تعادل و اتکای مشابه پایه لایه ای را نخواهد داشت. در این نوع از پایه ها به علت مصرف کم چوب و پروسه ساخت آسان، قیمت پایه کاهش می یابد. از مزیت های پایه های جعبه ای امکان مانور بیشتر روی ظاهر پایه می باشد.

انواع پایه بالبینگ :

به طور کلی پایه های نوری در سه نوع تک رنگ ، چند رنگ ریموت دار و چند رنگ ریموت دار موزیکال تولید می شوند که هر یک دارای مشخصات و امکانات خاص خود می باشند. در فروشگاه السان جهت بالا رفتن قدرت انتخاب مشتریان و ایجاد تنوع ، انواع مختلفی از پایه ها برای هر یک از انواع ذکر شده با قیمت و مشخصات مختلف طراحی و تولید شده اند که در ادامه معرفی می شوند. قابل ذکر است که پایه های معرفی شده بدون مشابه داخلی یا خارجی می باشند.

الف) پایه تک رنگ :

در پایه تک رنگ نور پایه که همان نور طرح حکاکی شده نیز می باشد همواره یک رنگ دارد و این رنگ هنگام سفارش انتخاب میشود. برای مثال در پایه تک رنگ سفید، نور چراغ سفید بوده و توسط استفاده کننده از چراغ قابل تغییر نمی باشد. برای پایه های تک رنگ ۵ رنگ نور سفید طلایی صورتی آبی و قرمز قابل انتخاب می باشد. در حال حاضر ۲ نوع پایه تک رنگ ساده و فول آپشن موجود می باشد.

۱- پایه تک رنگ ساده (TS) :

– ابعاد : ۱۴ در ۹ سانتی متر با ارتفاع ۳٫۵ سانتی متر
– ساختار جعبه ای بدنه و ساخته شده از ۱ لایه MDF
– دارای درایور مبدل ولتاژ ۲۲۰ به ۱۲ ولت در داخل پایه
– ناایمن از نظر برق گرفتگی به علت عدم استفاده از آداپتور
دارای ۶ ماه گارانتی مطابق با شرایط و ضوابط فروشگاه
دارای ۶ تا ۹ عدد SMDLED نواری درجه یک با کیفیت بالا
– رنگ بندی متنوع (سفید، طلایی، صورتی، آبی و قرمز)
دارای کلید روشن و خاموش (۰/۱ دو حالته) روی پایه
– دارای فیوز شیشه ای جهت افزایش ایمنی اجزای پایه
– قابل استفاده برای اکریلیک های با ضخامت ۳ میلیمتر

تصویر پایه تک رنگ ساده

پایه بالبینگ تک رنگ ساده

۲- پایه تک رنگ فول آپشن (TF) :

– ابعاد : ۱۰ در ۹ سانتی متر با ارتفاع ۳٫۵ سانتی متر
ساختار لایه ای بدنه و ساخته شده از ۱۲ لایه MDF
– دارای آداپتور درجه یک ۱۲ ولت بین راهی با سیم بلند

– ایمن از نظر برق گرفتگی به علت استفاده از آداپتور
دارای ۱۲ ماه گارانتی مطابق با شرایط و ضوابط فروشگاه
– قابل استفاده برای اکریلیک های با ضخامت ۴ میلیمتر

– دارای ۶ تا ۹ عدد SMDLED نواری
درجه یک با کیفیت بالا
رنگ بندی متنوع (سفید، طلایی، صورتی، آبی و قرمز)
دارای کلید روشن و خاموش (۰/۱ دو حالته) روی پایه
– دارای دریچه خنک کننده فضای داخلی و دمای کار پایین
دارای سوکت اتصال آداپتور (قابلیت جداسازی آداپتور)

تصویر پایه تک رنگ فول آپشن

 پایه بالبینگ تک رنگ فول آپشن

مزیت های پایه تک رنگ فول آپشن نسبت به نوع ساده:

۱- بدنه قوی تر پایه بعلت ساختار لایه ای و استفاده از ۱۴ لایه ورق MDF روی هم قرار گرفته، وزن این پایه ۵ برابر پایه ساده بوده و نسبت به نوع ساده در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشد.
۲- ایمنی از نظر برق گرفتگی به علت استفاده از آداپتور. در پایه ساده از درایو مبدل داخل پایه استفاده شده ولی در پایه ساده از آداپتور خارج از پایه،بنابرین پایه فول آپشن از نظر برق گرفتگی کاملا ایمن می باشد. 
۳-مدت زمان گارانتی پایه فول آپشن ۱۲ ماه بوده که دو برابر پایه ساده می باشد.
۴- در پایه های فول آپشن از صفحه اکریلیک با ضخامت ۴ میلیمتر استفاده می شود که داری نورپردازی فوق العاده ای بوده و کیفیت بالاتری را در نمایش طرح حکاکی شده ارائه می دهد.
۵- مصرف برق بسیار پایین پایه فول آپشن به علت استفاده از آداپتور.

ب) پایه چند رنگ ریموت دار :

در پایه چند رنگ ریموت دار ، همراه پایه یک عدد ریموت کنترل وجود دارد که کنترل پایه توسط آن انجام می گیرد. روشن و خاموش کردن چراغ ، تغییر رنگ نور پایه ، تغییر شدت نور پایه و نیز تنظیم کردن انواع حالات رقص نور توسط ریموت کنترل قابل انجام می باشد. در حال حاضر ۲ نوع پایه چند رنگ ریموت دار ساده و فول آپشن موجود می باشد.

۳- پایه چند رنگ ریموت دار ساده (RS) :

– ابعاد : ۱۴ در ۹ سانتی متر با ارتفاع ۳٫۵ سانتی متر
– ساختار جعبه ای بدنه و ساخته شده از ۱ لایه MDF
دارای ۶ ماه گارانتی مطابق با شرایط و ضوابط فروشگاه

– ایمن از نظر برق گرفتگی به علت استفاده از آداپتور
– دارای ۶ تا ۹ عدد SMDLED نواری درجه یک با کیفیت بالا
– دارای ریموت کنترل IR (مادون قرمز) جهت کنترل پایه
– دارای ۱۶ رنگ ثابت و قابلیت اجرای ۴ حالت رقص نور
– دارای قابلیت کاهش و افزایش شدت نور توسط ریموت
دارای آداپتور درجه یک ۱۲ ولت بین راهی با سیم بلند
– دارای دریچه خنک کننده فضای داخلی و دمای کار پایین
دارای سوکت اتصال آداپتور (قابلیت جداسازی آداپتور)
– قابل استفاده برای اکریلیک های با ضخامت ۳ میلیمتر

تصویر پایه چند رنگ ریموت دار ساده

 پایه بالبینگ چند رنگ ساده

۴- پایه چند رنگ ریموت دار فول آپشن (RF) :

– ابعاد : ۱۰ در ۹ سانتی متر با ارتفاع ۳٫۵ سانتی متر
– ساختار لایه ای بدنه و ساخته شده از ۱۳ لایه MDF
دارای ۱۲ ماه گارانتی مطابق با شرایط و ضوابط فروشگاه
– استفاده از هیت سینک و خمیرسیلیکون برای SMDLED
– دارای ۶ تا ۹ عدد SMDLED شاخه ای با کیفیت بالا
– قابل استفاده برای اکریلیک های با ضخامت ۴ میلیمتر
– ایمن از نظر برق گرفتگی به علت استفاده از آداپتور

– دارای ریموت کنترل IR (مادون قرمز) جهت کنترل پایه
دارای ۱۶ رنگ ثابت و قابلیت اجرای ۴ حالت رقص نور
– دارای قابلیت کاهش و افزایش شدت نور توسط ریموت
دارای آداپتور درجه یک ۱۲ ولت بین راهی با سیم بلند
– دارای دریچه خنک کننده فضای داخلی و دمای کار پایین
دارای سوکت اتصال آداپتور (قابلیت جداسازی آداپتور)

تصویر پایه چند رنگ ریموت دار فول آپشن

پایه بالبینگ چند رنگ ریموت دار فول آپشن

مزیت های پایه چندرنگ فول آپشن نسبت به نوع ساده:

۱- بدنه قوی تر پایه بعلت ساختار لایه ای و استفاده از ۱۳ لایه ورق MDF روی هم قرار گرفته، وزن این پایه ۵ برابر پایه ساده بوده و نسبت به نوع ساده در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشد.
۲-مدت زمان گارانتی پایه فول آپشن ۱۲ ماه بوده که دو برابر پایه ساده می باشد.
۳- استفاده از SMDLED شاخه ای به همراه هیت سینک و خمیر سیلیکون در ساخت پایه فول آپشن باعث تبادل حرارتی بهتر در پایه و در نتیجه افزایش عمر این نوع پایه می شود.
۴- در پایه های فول آپشن از صفحه اکریلیک با ضخامت ۴ میلیمتر استفاده می شود که داری نورپردازی فوق العاده ای بوده و کیفیت بالاتری را در نمایش طرح حکاکی شده ارائه می دهد.

ج) پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال :

در پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال ، همراه پایه دو عدد ریموت کنترل وجود دارد که کنترل پایه توسط آنها انجام می گیرد. یک ریموت کنترل جهت کنترل تنظیمات نوری پایه اعم از تغییر رنگ نور و خاموش و روشن کردن نور چراغ و… و ریموت دیگر برای کنترل قسمت صوتی پایه اعم از خاموش و روشن کردن موسیقی ، کاهش و افزایش بلندی صدا و… در حال حاضر ۲ نوع پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال ساده و فول آپشن موجود می باشد.

۵- پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال ساده (MS) :

– ابعاد : ۲۰ در ۹ سانتی متر با ارتفاع ۵٫۵ سانتی متر
– – ساختار جعبه ای بدنه و ساخته شده از ۱ لایه MDF
دارای ۶ ماه گارانتی مطابق با شرایط و ضوابط فروشگاه

– ایمن از نظر برق گرفتگی به علت استفاده از آداپتور
– دارای ۶ تا ۹ عدد SMDLED نواری درجه یک با کیفیت بالا
– دارای ریموت کنترل IR (مادون قرمز) جهت کنترل پایه
دارای ۱۶ رنگ ثابت و قابلیت اجرای ۴ حالت رقص نور
– دارای قابلیت کاهش و افزایش شدت نور توسط ریموت
دارای آداپتور درجه یک ۱۲ ولت بین راهی با سیم بلند
– دارای دریچه خنک کننده فضای داخلی و دمای کار پایین
دارای سوکت اتصال آداپتور (قابلیت جداسازی آداپتور)
– قابل استفاده برای اکریلیک های با ضخامت ۳ میلیمتر
– قابلیت پخش موسیقی از طریق: AUX،SD،USB,RADIO FM 
– پشتیبانی از بلوتوث و قابلیت اتصال به انواع گوشی، تبلت و… 
دارای ریموت کنترل مجزا برای کنترل کامل قسمت صوتی پایه
– قابلیت کنترل قسمت صوتی از طریق پنل قرار گرفته روی پایه

– قابلیت تنظیم حالت بیصدا و همچنین تنظیمات متنوع اکولایزر
– دارای بلندگوی پرقدرت و صدای رسا مناسب برای چراغ خواب

تصویر پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال ساده

پایه بالبینگ موزیکال ساده

۶- پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال فول آپشن (MF) :

– ابعاد : ۱۲ در ۱۳ سانتی متر با ارتفاع ۴ سانتی متر
– ساختار لایه ای بدنه و ساخته شده از ۱۵ لایه MDF
دارای ۱۲ ماه گارانتی مطابق با شرایط و ضوابط فروشگاه
– دارای ریموت کنترل RF (رادیویی) جهت کنترل پایه 
دارای ۲۰ رنگ ثابت و قابلیت اجرای ۲۲ حالت رقص نور
– دارای قابلیت تغییر سرعت رنگ ها در حالت رقص نور
– استفاده از هیت سینک و خمیرسیلیکون برای SMDLED
– دارای ۶ تا ۹ عدد SMDLED شاخه ای با کیفیت بالا
– قابل استفاده برای اکریلیک های با ضخامت ۴ میلیمتر
– ایمن از نظر برق گرفتگی به علت استفاده از آداپتور

– دارای قابلیت کاهش و افزایش شدت نور توسط ریموت
دارای آداپتور درجه یک ۱۲ ولت بین راهی با سیم بلند
– دارای دریچه خنک کننده فضای داخلی و دمای کار پایین
دارای سوکت اتصال آداپتور (قابلیت جداسازی آداپتور)
– قابلیت پخش موسیقی از طریق: AUX،SD،USB,RADIO FM
– پشتیبانی از بلوتوث و قابلیت اتصال به انواع گوشی، تبلت و…
 
– دارای ریموت کنترل مجزا برای کنترل کامل قسمت صوتی پایه
– قابلیت کنترل قسمت صوتی از طریق پنل قرار گرفته روی پایه

– قابلیت تنظیم حالت بیصدا و همچنین تنظیمات متنوع اکولایزر
– دارای بلندگوی پرقدرت و صدای رسا مناسب برای چراغ خواب

تصویر پایه چند رنگ ریموت دار موزیکال فول آپشن

پایه بالبینگ موزیکال فول آپشن

مزیت های پایه چندرنگ فول آپشن موزیکال نسبت به نوع ساده:

۱- بدنه قوی تر پایه بعلت ساختار لایه ای و استفاده از ۱۵ لایه ورق MDF روی هم قرار گرفته، وزن این پایه ۶ برابر پایه ساده بوده و نسبت به نوع ساده در برابر ضربه بسیار مقاوم می باشد.
۲-مدت زمان گارانتی پایه فول آپشن ۱۲ ماه بوده که دو برابر پایه ساده می باشد.
۳- ااستفاده از SMDLED شاخه ای به همراه هیت سینک و خمیر سیلیکون در ساخت پایه فول آپشن باعث تبادل حرارتی بهتر در پایه و در نتیجه افزایش عمر این نوع پایه می شود.
۴- در پایه های فول آپشن از صفحه اکریلیک با ضخامت ۴ میلیمتر استفاده می شود که داری نورپردازی فوق العاده ای بوده و کیفیت بالاتری را در نمایش طرح حکاکی شده ارائه می دهد.
۵- استفاده از ریموت رادیویی RF در پایه فول آپشن. ریموت های مادون قرمز IR جهت عملکرد صحیح باید به صورت مستقیم و بدون مانع و از فاصله نزدیک (نهایتا ۵ متر) و روبری پایه قرار گیرند در حالی که ریموت های رادیویی RF دارای بُرد بیشتری بوده (تا ۱۵متر) و نیز از زوایای مختلف پایه عملکرد مطلوب دارند. همچنین این نوع ریموت دارای قابلیت های تغییر سرعت رنگ ها در حالت رقص نور و نیز دارای ۴ رنگ ثابت بیشتر و ۱۸ نوع حالت رقص نور بیشتر نیز می باشد.

ارتباط با ما جهت مشاوره و سفارش پایه بالبینگ :

جهت مشاوره و سفارش انواع پایه بالبینگ از قسمت تماس با ما با همکاران ما در ارتباط باشید.

* حداقل خرید پایه بالبینگ از هر نوع ۳۰ عدد می باشد و فروش به صورت تکی یا تعداد کمتر فعلا مقدور نمی باشد.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۴ از ۵
از مجموع ۱۳ رای