نماد اعتماد الکترونیکی

چگونه به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنیم؟

فروشگاه‌های اینترنتی فراوانی در سراسر جهان وجود دارند و کالاهای بسیار متنوعی را عرضه می‌کنند. سرعت و سهولت انجام خرید اینترنتی باعث شده که هر روز افراد بیشتری به سمت این نوع خرید سوق پیدا کنند. همین مزایا سبب شده در کشور ما نیز فروشگاه های آنلاین رشد چشمگیری داشته باشند. اما با گسترش استقبال از فروشگاه های اینترنتی، زمینه برای سوءاستفاده برخی افراد سودجو نیز فراهم شده ؛ افرادی که با راه اندازی فروشگاه اینترنتی، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. این کلاهبرداری می تواند اعم از سوءاستفاده از اطلاعات کارت بانکی مشتریان و یا عدم دریافت کالا بعد از پرداخت وجه یا دریافت کالای معیوب و مواردی از این دست باشد. اقدامات این گونه افراد سبب شده اعتماد برخی کاربران نسبت به خریدهای اینترنتی خدشه‌دار شود. اما باید توجه داشته باشید که بسیاری از فروشگاه‌های اینترنتی معتبر و قابل اطمینان هستند و می‌توانید با خیال آسوده از آنها خرید کنید. کافی است قبل از خرید، سایت آن فروشگاه را به دقت بررسی کنید و پس از اطمینان یافتن از اعتبار آن، کالای مورد نظر خود را سفارش دهید. اما چگونه می‌توانید به یک فروشگاه اینترنتی اعتماد کنید ؟

نماد اعتماد الکترونیکی :

نماد اعتماد الکترونیکی یا به اختصار اینماد (E-Namad) نشانه‌ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، به کسب و کارهای اینترنتی مجاز اعطا می‌شود. این نماد پس از بررسی وب‌سایت و احراز هویت و صلاحیت مالک آن (اعم از حقیقی یا حقوقی) صادر می‌شود. هدف از اعطاي نماد اعتماد الکترونيکي، اعتمادسازی و رسميت دادن به فعاليـت کسب و کارهای اينترنتی و حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان است.

در حال حاضر و در کشور ما تنها فروشگاه‌هايی معتبر هستند كه نماد اعتماد الکترونیک را از وزارت صنعت، معدن و تجارت، دریافت کرده‌اند. مرکز توسعه تجارت الکترونيک پس از بررسی فروشگاه اينترنتی و تطابق عملکرد آن با قوانين، نماد اعتماد الکترونيکی را به آنها اعطا می‌کند. این فروشگاه‌های اینترنتی، به طور مداوم تحت نظر اين سازمان قرار دارند و در صورت تخطی از قوانين، نماد اعتماد آنها لغو خواهد شد. در صورتی که مشتری در فرآیند خرید از فروشگاه‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک، با مشکلی مواجه شود، این فروشگاه ملزم به پاسخگویی و پیگیری هستند. همچنین در خرید از این فروشگاه‌ها، خطر ربوده شدن رمز دوم کارت، ارسال نشدن سفارش و مشکلاتی از این قبیل وجود ندارد. توجه داشته باشد که نماد مذکور به صورت سالیانه و پس از بررسی های دوره ای برای هر فروشگاه تمدید زمانی می شود ، لذا باید به تاریخ اعتبار نماد فروشگاه نیز دقت کرد و مراقب فروشگاه های دارای نماد منقضی شده بود.

اطمینان از صحت نماد :

توصیه می‌شود که پیش از سفارش کالا، از وجود نماد اعتماد الکترونیک در وب‌سایت فروشگاه اطمینان حاصل کنید. برای اطمینان از جعلی نبودن این نماد، بر روی آن کلیک کنید تا صفحه‌ای حاوی مشخصات فروشگاه اینترنتی، وضعیت اعتبار اینماد و نام صاحب امتیاز باز شود. دقت کنید که آدرس (URL) وب‌سايت فروشگاه با آدرسي كه در اين صفحه معرفي مي شود، يكسان باشد. همچنین توجه داشته باشید که صفحه‌ای كه مشاهده می‌كنيد، صفحه اصلي مرورگر باشد و نه يك عكس و تصوير از يك مرورگر. آدرس (URL) اين صفحه باید با http://www.enamad.ir آغاز شده باشد. همچنین می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اینماد نام فروشگاه مورد نظر خود را در لیست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی جستجو کنید.

 

.فروشگاه اینترنتی السان نیز در راستای اطمینان بخشی به مشتریان و حمایت از حقوق آنها پس از طی مراحل قانونی و ارائه مجوز های لازم موفق به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است. نماد مذکور در ادامه همین مطلب قابل رویت می باشد و شما می توانید با کلیک بر روی آن وضعیت نماد و مشخصات آن را مشاهده کنید . فروشگاه السان اولین و تنها فروشگاه اختصاصی در زمینه فروش چراغ خواب های سه بعدی و تندیس های نوری در کشور است که دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، به عنوان تاییدیه فروش اینترنتی می باشد. همچنین فروشگاه السان دارای درگاه امن بانکی و نیز گواهینامه SSL بوده که موارد فوق در کنار نماد اعتماد الکترونیکی موجب خواهند شد خرید شما در بستری کاملا امن و مطمئن صورت گیرد. 

 

جهت بررسی صحت نماد اعتماد فروشگاه السان روی تصویر داخل کادر زیر کلیک کنید:
(در صورتیکه از نرم افزاری های تغییر ip استفاده کرده باشید ممکن است به درستی نمایش داده نشود)


توجه داشته باشد که خرید اینترنتی شما تنها در صورتی که از فروشگاه های دارای نماد اعتماد الکترونیکی انجام شده باشد دارای قابلیت پیگیری حقوقی می باشد. از این رو خرید از کانال ها ، گروه ها و صفحات اجتماعی ای که فروشگاه آنها دارای نماد اعتماد نمی باشد به علت قابل پیگیری نبودن و احراز هویت نشدن قانونی به هیچ عنوان توصیه نمی شود. تمامی فروشگاه های اینترنتی معتبر کشور مانند دیجیکالا ، اوکالا و… نیز دارای این نماد می باشند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴ رای