کیفیت بالبینگ چهره

کیفیت یک بالبینگ چهره یا آباژور چهره به چه عواملی بستگی دارد؟
علت اختلاف قیمت بالبینگ های چهره در فروشگاه های مختلف چیست؟
هنگام خرید یا سفارش یک بالبینگ چهره چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرند؟

در این نوشته به سوالات فوق پاسخ داده و همچنین عوامل مهم در تعیین کیفیت بالبینگ چهره را بطور کامل بررسی می کنیم.

بالبینگ ها به خاطر زیبایی و ویژگی های منحصر به فردشان از محبوب ترین انواع آباژور ها هستند. به همین علت و بر حسب نیاز بازار ، تولید بالبینگ ها نیز اخیرا افزایش یافته است. در این میان افرادی سودجو اقدام به عرضه کالاهایی بی کیفیت ، یک بار مصرف و با قیمت های غیر معقول کرده اند. با توجه به نیاز به آگاهی بخشی و نیز درخواست متعدد کاربران ، در این بخش قصد داریم مختصرا ویژگی های یک بالبینگ چهره با کیفیت و عوامل موثر بر قیمت تمام شده آن را بیان کنیم.

با توجه به تجربه گروه السان که با افتخار از پیشگامان تولید انواع بالبینگ در کشور بوده و بیش از ۵ سال در این حوزه فعال بوده برای اولین بار در سطح وب و بر پایه این تجربیات چندین ساله این مطلب گردآوری شده و در آینده بروزرسانی خواهد شد.

کیفیت بالبینگ چهره

به طور کلی هریک از قسمت های یک بالبینگ باید ویژگی هایی داشته باشند تا آن بالبینگ کیفیت لازم برای کارکرد مطلوب و طولانی مدت را داشته باشد و مخصوصا بحث کارایی قطعات و نوع طراحی در کیفیت بالبینگ چهره بسیار مهم تر می باشد. در صورتی که در مورد بالبینگ ها و اجزای مختلف آنها آشنایی لازم را ندارید توصیه می شود ابتدا مقاله بالبینگ چیست؟ را مطالعه کنید. در ادامه قسمت های مختلف و بخش های موثر در کیفیت و کارایی یک بالبینگ را بررسی می کنیم. موارد گفته شده هم در مورد کیفیت بالبینگ های سه بعدی و آماده و هم در مورد کیفیت بالبینگ چهره مهم و کاربردی هستند.

۱- ویژگی های پایه بالبینگ مناسب :

پایه بالبینگ محل اتکاء صفحه و منبع نور چراغ است و نقش مهمی در کیفیت بالبینگ دارد. هم بدنه و ظاهر پایه و هم منبع نوری داخل پایه باید از کیفیت و کارایی مطلوب برخوردار باشند. در مورد کار چهره ، پایه می بایست پخش و توزیع نور یکنواختی در سطح کار بوجود آورد. لذا اهمیت پایه چراغ در تعیین کیفیت بالبینگ چهره بیشتر خواهد بود.

– بدنه پایه :

بدنه پایه باید از جنس مطلوب ، محکم و از نظر فیزیکی مقاوم بوده تا به راحتی نشکند. از متداول ترین انواع پایه ها در بازار پایه های چوبی هستند. پایه های چوبی در دو شکل ساخته می شوند ، نوع اول که در آن پایه توخالی بوده و درواقع با یک قاب چوبی توخالی مواجه هستیم و نوع دوم که پایه از لایه های متعدد چوب تشکیل شده است.

پایه های توخالی ، سبک و از نظر استحکام ضعیف و شکننده بوده و با فشار و ضربه به راحتی شکسته شده و با شکستن پایه عملا استفاده از چراغ غیرممکن خواهد شد. همچنین در این نوع پایه ها به علت وزن کم پایه ، صفحه اکریلیک تعادل و اتکای لازم را روی پایه نخواهد داشت. در این نوع از پایه ها به علت مصرف کم چوب و پروسه ساخت آسان قیمت پایه کاهش می یابد. با توجه به موارد فوق ، استفاده از این نوع پایه توصیه نمی شود.

نوع دوم پایه های مرسوم در بازار پایه های چوبی لایه ای هستند که از چندین لایه چوب MDF روی هم قرار گرفته تشکیل شده اند. در این نوع پایه ها به علت استفاده از چوب بیشتر و توپر بودن ، هم صفحه از نظر تعادل و اتکا به خوبی روی پایه قرار میگیرد و هم اینکه پایه در برابر فشار و ضربه بمقدار زیادی مقاوم بوده و می تواند سالها کارایی خود را حفظ کند. در نتیجه پایه مناسب می تواند بخشی از کیفیت بالبینگ چهره را تضمین کند.

– منبع نوری پایه :

منبع نوری پایه از مهم ترین فاکتور ها در تشخیص کیفیت یک بالبینگ بوده و به علت لزوم توزیع نور یکنواخت در کار چهره ، این فاکتور در تعیین کیفیت بالبینگ چهره مهم تر است. منبع نوری تمامی بالبینگ های موجود ، انواع مختلف SMDLED ها هستند. این نوع LED ها غالبا به صورت شاخه ای بوده و بسته به تعداد پیکسل نوری در هر سانتی متر از شاخه و نیز مدل پیکسل نوری ، شرکت و کشور تولید کننده LED و همچنین ولتاژ و جریان مصرفی LED ، انواع مختلفی دارند. انتخاب LED مناسب کار ساده ای نبوده و نیازمند تجربه و دانش کافی در این موضوع می باشد که بسط انواع آن در این مقال نمی گنجد.

در اینجا به اختصار چند مورد از ویژگی های مهم منبع نوری را بیان میکنیم. الف: استفاده از LED های ۱۲ ولت به علت بی خطر بودن از نظر برق گرفتگی. ب:گرمای زیاد نشان دهنده عمر کوتاه LED است و باید نوعی از LED استفاده شود که دمای کار پایینی داشته باشد. ج:تعداد پیکسل های نوری در طول شاخه مهم بوده و باید با توجه به ابعاد کار به گونه ای انتخاب شود که سطح کار نور کافی و یکنواخت داشته باشد. د:از LED های باکیفیت استفاده شود تا هم کیفیت نوردهی مطلوب بوده و هم شدت و رنگ نور در طول زمان کم نشود. در انتها و علاوه بر موارد فوق توصیه میکنیم فروشگاه هایی که پایه های خود را با گارانتی به فروش می رسانند در اولویت قرار گیرند.

– آداپتور :

پایه باید دارای آداپتور باشد. عدم استفاده از آداپتور و یا استفاده از مبدل های دست ساز که با عنوان آداپتور داخلی شناخته می شوند به جای آداپتور استاندارد منجر به پایین آمدن قیمت چراغ تا حد زیادی می شود اما به علت استفاده از برق ۲۲۰ ولت در پایه امکان برق گرفتگی در چراغ بسیار بالا می رود لذا به هیچ عنوان توصیه نمی شود. با استفاده از آداپتور ، برق شهر در بیرون از پایه تبدیل به برق ۱۲ ولت بی خطر شده و پایه از نظر برق گرفتگی کاملا ایمن می شود و همین طور مصرف انرژی الکتریکی با استفاده از آداپتور کمتر خواهد بود. همچنین آداپتور استفاده شده باید از نوع با کیفیت ، دارای سیم بلند ، قابلیت جریاندهی مناسب و قابل تعویض توسط کاربر باشد.

متاسفانه مواردی مشاهده شده که جهت کاهش قیمت و یا افزایش سود، از آداپتور های دست ساز داخلی استفاده شده و همین امر موجب برق گرفتگی و خطرات بعضا جبران ناپذیر شده. همواره در مورد آداپتور از فروشنده اطمینان کسب کنید و به خاطر داشته باشید فقط پایه ای که دارای آداپتور خارجی (خارج از محفظه پایه) باشد، از نظر برق گرفتگی ایمن است. به نحوی که اگر پایه کاملا داخل آب رود بی خطر می باشد زیرا برق ورودی به پایه ۱۲ ولت و بی خطر می باشد.

– کلید روشن و خاموش :

وجود کلید روشن خاموش روی پایه های تک رنگ کمک زیادی به راحتی استفاده از چراغ می کند. در صورت عدم وجود کلید مربوطه ، چراغ باید با خارج کردن آداپتور از پریز برق یا از پایه خاموش و روشن شود که هیچ کدام مطلوب نیست.

– تنوع در نور و طرح :

پایه ها در انواع مختلف تک رنگ ، چند رنگ ریموت دار و موزیکال قابل تولید و در بازار موجودند. هر کدام از این انواع نیز باید دارای مشخصات فنی و ویژگی هایی باشند که عمر و کیفیت هر نوع پایه را تضمین می کند. ویژگی های هر کدام از این انواع را در آینده و در مطلبی جداگانه بررسی خواهیم کرد.

۲- صفحه اکریلیک :

صفحه اکریلیک یا پلکسی نقش مهمی در کیفیت بصری و جلوه بالبینگ (مخصوصا جلوه و کیفیت بالبینگ چهره) دارد. به طور خلاصه صفحه اکریلیک مصرفی باید از نوع مرغوب خارجی بوده ، ضخامت کافی داشته و همچنین بدون هیچ گونه خط و خشی پس از اتمام حکاکی تحویل داده شود. استفاده از صفحات اکریلیک ایرانی یا چینی موجب عدم توزیع یکنواخت نور در کار شده و کیفیت اجرا و جلوه کار را پایین خواهد آورد لذا توصیه نمی شود.

طرح بالبینگ روی صفحه اکریلیک حکاکی میشود اما ضخامت این صفحه در تصاویر و نمونه کارها مشخص نیست. استفاده از صفحات با ضخامت کم موجب از دست رفتن استحکام و شکننده شدن صفحه ، عدم تعادل صفحه روی پایه و پایین آمدن کیفیت حکاکی و طول عمر کار میشود. قیمت صفحات با ضخامت کمتر بسیار کمتر بوده و این مورد درصد زیادی در قیمت بالبینگ تاثیر گذار خواهد بود. برای مثال صفحه اکریلیک با ضخامت ۴ میلیمتر قیمتی دو برابر صفحه ای با ضخامت ۲ میلیمتر دارد و از آنجا که ضخامت ورق با دیدن تصویر بالبینگ قابل تشخیص نیست امکان ساخت دو بالبینگ با طرح و شکل و ابعاد کاملا یکسان ولی قیمتی متفاوت در حد دو برابر وجود دارد. 

با توجه به این که ضخامت صفحه با دیدن تصویر نمونه کار قابل تشخیص نیست ، لازم است قبل از خرید از فروشندگان در این مورد حتما سوال شود. نکته آخر در مورد صفحه اکریلیک این است که صفحات اکریلیک نشکن بوده اما نسبت به خط و خش آسیب پذیرند و خط و خش به علت نورانی شدن ، جلوه بصری و زیبایی کار را مخدوش خواهد کرد. لازم است کار بدون خط و خش انجام و طوری بسته بندی شود که بدون خط و خش تحویل گردد.

۳- کیفیت طراحی و حکاکی چهره :

با تهیه پایه و صفحه اکریلیکِ مرغوب ، کار به اتمام نخواهد رسید و مهم ترین بخش یک بالبینگ ، کیفیت طراحی و حکاکی می باشد. در مورد کارهای آماده چون طرح های آماده حکاکی و اجرا می شوند این موضوع اهمیت چندانی ندارد اما در مورد کارهای اختصاصی مانند کار چهره ، طراحی و اجرا نقش بسیار مهمی در کیفیت بالبینگ چهره دارند. در اجرای آباژور چهره تصویر مورد نظر باید به صورت حرفه ای و توسط طراح گرافیکی روتوش و سپس جهت حکاکی به طور اختصاصی طراحی شود و بعد از آن با دستگاه لیزری دقیق اجرا و حکاکی شود . این پروسه زمان بر می باشد اما کیفیت کار نهایی را بسیار بالا خواهد برد.

کار نهایی چهره باید طبیعی ، دقیق ، با جزئیات کامل و نورپردازی یکنواخت انجام شود و نیز سطح کار باید بدون هرگونه تخلخل ، تغییر عمق و محو شدگی و تغییر شکل باشد. ارائه یک آباژور چهره با کیفیت نیازمند تجربه لازم در زمینه طراحی حرفه ای چهره و استفاده از دستگاه حرفه ای جهت حکاکی می باشد. متاسفانه افرادی در بازار جهت کاهش قیمت ، چهره را مستقیم و بدون طراحی اجرا می کنند که کیفیت بالبینگ چهره انجام شده بسیار پایین بوده و ارزش کل کار زیر سوال می رود.

“تصویر زیر مواردی از انجام کار بدون طراحی، عدم توزیع یکنواخت نور ، تخلخل سطح کار ،عدم وضوح چهره و محو شدگی قسمت هایی از چهره را نشان می دهد”

بالبینگ بی کیفیت
بالبینگ بی کیفیت2

* جمع بندی نکات مهم در مورد کیفیت طراحی و حکاکی :

در انتها دو نکته مهم در مورد طراحی چهره قابل ذکر است. نکته اول این که قبل از اجرای کار نهایی و پرداخت کامل هزینه ، نمونه طراحی عکس مورد نظر خود را از فروشنده درخواست کنید. و نکته دوم این که بعضا دیده شده نمونه تصاویر یک فروشگاه ویرایش ، روتوش و اصلاح شده و سپس به عنوان نمونه کار عرضه می شوند. لذا توصیه می شود به دیدن تصاویر نمونه کارهای هیچ فروشگاهی اعتماد نکنید و حتما فیلم چند نمونه کار اجرا شده را مطالبه کرده و از طریق مشاهده فیلم ، کیفیت بالبینگ چهره فروشگاه مربوطه را بسنجید نه از طریق نمونه تصاویر بعضا فتوشاپی! همچنین توجه داشته باشید که آرم و نام فروشگاه مورد نظر روی نمونه عکس و فیلم های آن فروشگاه موجود باشد.

۴- امنیت در خرید:

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب بالبینگ ، امنیت در خرید چراغ است. با توجه به این که بالبینگ ها غالبا به صورت اینترنتی به فروش می رسند و فروشگاهی فیزیکی در معرض دید مشتریان نیست ، هنگام انتخاب فروشگاه باید نسبت به امنیت در خرید از فروشگاه مربوطه اطمینان حاصل کرد. در خرید های اینترنتی از فروشنده های نامعتبر مواردی چون عدم ارسال کالا ، سوء استفاده از اطلاعات بانکی ، عدم تطابق کالا با محصول دریافتی ، سوءاستفاده از تصاویر و… بسیار دیده شده است لذا این نکته بسیار مهم و قابل توجه می باشد. ما قبلا در مقاله ای با عنوان اطمینان در خرید اینترنتی در این مورد به صورت مفصل توضیحات لازم را بیان کرده ایم.

گارانتی و خدمات پس از فروش

با توجه به این که بالبینگ ها عموما اینترنتی سفارش داده می شوند موضوع گارانتی و خدمات پس از فروش چراغ بسیار حائز اهمیت می باشد. فروشندگان متفرقه این کار در سایت های تبلیغاتی و همچنین پیام رسان ها فعالیت گسترده ای دارند که اکثر این فروشندگان به صورت فصلی فعالیت داشته و فروشگاه یا مرکز پاسخگویی یا خدمات مناسبی ندارند لذا بارها پیش آمده خریداران فروشگاه های متفرقه برای تامین موارد ساده ای مثل ریموت کنترل یا آداپتور به مشکل برخورده و یا بعضا چراغ خریداری شده آنها یک هفته هم کارکرد مناسب نداشته و بلااستفاده شده. از این رو و جهت رفع مشکلاتی از این قبیل حتما در مورد گارانتی ، مهلت تست و خدمات پس از فروش محصول قبل از خرید آن اطمینان کسب کنید.

نتیجه گیری :

در بسیاری از موارد کاربران و مشتریان ما از علت تفاوت در قیمت فروشگاه های مختلف سوال کرده اند. پاسخ به این سوال را در موارد گفته شده در بالا و بسیاری از موارد دیگر که فرصت پرداختن به تمامی آنها میسر نیست می توان یافت. در این نوشته ما ویژگی های یک بالبینگ با کیفیت را مختصرا برشمردیم. تمامی نکات فوق در کیفیت و قیمت تمام شده یک بالبینگ سه بعدی و همچنین قیمت و کیفیت بالبینگ چهره موثر هستند.

در انتها یادآور می شویم که هدف ما از این بررسی صرفا آگاه سازی برای مشتریان است. از حقوق مسلم مشتری است که آگاه باشد به ازای هزینه پرداختی چه کالایی دریافت میکند. مطمئنا در این میان افرادی نیز هستند که مایل نیستند هزینه بالایی برای انجام این کار پرداخت کنند و کیفیت کار در مقابل هزینه ، اولویت دوم آنهاست.

کیفیت بالبینگ چهره فروشگاه السان :

ما در گروه اِلسان حدالمقدور با رعایت تمامی نکات گفته شده و نیز تجربه کافی در زمینه طراحی و اجرا سعی کرده ایم تا مطلوب ترین بالبینگ ها را با قیمتی مناسب تولید و عرضه کنیم. هرچند هیچ کاری عاری از مشکل و کامل نیست ، سعی ما همواره بر کسب رضایت مشتریان بوده تا بالاترین کیفیت را در این کار فراهم کنیم.

در انتها چند نمونه فیلم کوتاه از بالبینگ های چهره انجام شده توسط گروه السان به عنوان نمونه قرار می گیرد. همچنین شما می توانید نمونه کار ها و انواع مختلف بیشتری از بالبینگ های چهره را در صفحه بالبینگ چهره فروشگاه مشاهده کنید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۲ از ۵
از مجموع ۲۲ رای